KOLEJOWE ABC NA DOLNYM ŚLĄSKU

Tory to nie plac. O tym jak bezpiecznie zachowywać się na dworcu, peronie czy przejeździe kolejowym, dowiedzą się dzieci z dolnośląskich przedszkoli. Specjalne zajęcia w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” organizuje Urząd Transportu Kolejowego.
Reklama

W dniach od 11 do 13 grudnia Zespół Kampanii Kolejowe ABC odwiedzi przedszkola w Bogatyni, Zgorzelcu, Oleśnicy, Długołęce i Wrocławiu. Lokalizacje nie są przypadkowe. Zajęcia odbywają się w gminach, w których doszło do wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych czy tzw. dzikich przejściach. Podczas zajęć najmłodsi poznają prawidłowe zachowania w pobliżu torowisk oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W specjalnie przygotowanej przestrzeni przedszkolaki zapoznają się ze znakami drogowymi ustawianymi przed przejazdami kolejowymi oraz oznaczeniami, które można zobaczyć na dworcu i peronach. Dowiedzą się także, czym zajmuje się maszynista, konduktor i funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei.

Zajęcia organizowane przez Urząd Transportu Kolejowego odbywają się w całym kraju. Tylko w bieżącym roku szkolnym uczestniczyć w nich będzie około 6000 dzieci. – Popularyzowanie odpowiednich wzorców powinno odbywać się od najmłodszych lat. Efekty kampanii procentować będą w czasie, kiedy dzieci dorosną i staną się samodzielnymi uczestnikami ruchu: świadomymi zagrożeń pieszymi, odpowiedzialnymi kierowcami samochodów czy pasażerami pociągów – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Spotkania w szkołach i przedszkolach są jednym z elementów „Kampanii Kolejowe ABC”. Bezpieczeństwo na obszarach kolejowych jest także tematem spotów edukacyjnych emitowanych w stacjach telewizyjnych, kinach, na portalach internetowych oraz w pociągach. Właściwe zachowania na kolei w ciekawej formie przybliżają również kanały społecznościowe kampanii. Dzieci, ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele znajdą ciekawe gry, quizy i materiały multimedialne na internetowej platformie edukacyjnej, dostępnej na stronie www.kolejoweabc.pl.

Autorzy kampanii planują także akcje specjalne i eventy w polskich miastach. Urząd Transportu Kolejowego na „Kampanię Kolejowe ABC” pozyskał prawie 23,5 mln zł ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Akcja jest odpowiedzią na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Jak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego, od stycznia do końca października 2018 roku na kolei doszło do 537 niebezpiecznych zdarzeń i wypadków.

Ponad 70% z nich to wypadki na przejazdach (187) i potrącenia osób przechodzących przez tory w miejscach niedozwolonych (2041). W wypadkach na kolei przez pierwsze dziesięć miesięcy tego roku zginęły 172 osoby. Wszystkie to ofiary zdarzeń na przejazdach i tzw. dzikich przejściach.

Harmonogram zajęć w ramach KAMPANII KOLEJOWE ABC grudzień 2018
województwo dolnośląskie
11.12.2018, godz. 9:30 – Przedszkole nr 7 Publiczne w Bogatyni
11.12.2018, godz. 12.00 – Przedszkole nr 12 Publiczne w Zgorzelcu
12.12.2018, godz. 9.00 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Długołęce
12.12.2018, godz. 12.00 – Niepubliczne Przedszkole przy Katolickiej Szkole Podstawowej Oddział Michała Archanioła w Oleśnicy
13.12.2018, godz. 10.00 – Przedszkole nr 117 we Wrocławiu

 

1 Liczba wypadków z udziałem osób przechodzących przez tory w niedozwolonych miejscach może się zmniejszyć w ostatecznych statystykach. Wynika to z przekwalifikowania przez prokuraturę wypadku na samobójstwo.

Top