Krzysztof Węgrzyn. Hobby i pasje

Urodził się w Zakopanem. W Pieszkowie mieszka od 2002 roku, a wcześniej przez 20 lat mieszkał w Lubinie, do którego przyjechał w 1974 roku po ukończeniu Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu i zdaniu matury.
Reklama

Jak opowiada Pan Krzysztof zamiłowanie do lutnictwa zawdzięcza mistrzowi Franciszkowi Mardule, który wykształcił połowę polskich lutników.

Po przyjeździe do Lubina rozpoczął pracę w Defilu, w którym w tamtych czasach pracowało ok. 1000 osób, ale wśród nich był tylko jeden lutnik. Po przepracowaniu dwóch lat wziął urlop i na pięć miesięcy wrócił do rodzinnego Zakopanego, by podjąć praktyki u mistrza Marduły.

Nabyta podczas tej nauki wiedza i zdobyte umiejętności w budowaniu instrumentów pozwoliły, że w 1977 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Lutników w Warszawie, do którego należy do dzisiaj.

W tym roku Pan Krzysztof obchodzi 40 lat pracy. Do tej pory wykonał ponad 730 instrumentów. Głównie skrzypce (70%), altówki i wiolonczele.

Warto nadmienić w tym miejscu, że jako jeden z nielicznych lutników w Polsce wykonuje skrzypce dla dzieci i młodzieży.

Wykonanie skrzypiec zaczyna się od dobrania odpowiedniego drewna. Odpowiedniego tzn. składowanego minimum 20 lat !! Boczki wygina się z listew wcześniej namoczonych i kształtuje w formie. Płyta górna wykonana jest ze świerku górskiego. Spód, boczki i szyjka wykonane są jaworu falistego z tego względu, że materiał z tego drzewa „ma pręgi”, co daje dodatkowy efekt widoczny po lakierowaniu. Wszystkie prace wykonywane są ręcznie dłutami zrobionymi w 1976 roku z …resorów Fiata na włoskiej licencji.

Wykonanie skrzypiec do odbioru trwa około dwóch miesięcy. Miesiąc czasu zajmują prace ręczne związane z budową i prace przygotowujące skrzypce do lakierowania. Następny miesiąc to lakierowanie, które polega na nakładaniu dziennie dwóch warstw lakieru pędzelkiem z włosia wiewiórki. Lakier Pan Krzysztof robi sam zgodnie z recepturą Stradivariusa.

W swoim dorobku Krzysztof Węgrzyn ma uczestnictwo w wielu międzynarodowych konkursach lutniczych. W Moskwie, Nahodzie, Sofii, Cremonie, Mittenwaldzie, Hradec Kralowe. W 1991 roku dotarł do finału Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W 1994 roku na Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego jego skrzypce zajęły w finale VI miejsce. Dwukrotnie był laureatem Krajowgo Konkursu Lutniczego im. Z. Szulca w Poznaniu: w 1987 roku zajął V miejsce, a w 1989 I i II miejsce.

W 1994 roku na Krajowym Konkursie im. W. Kamińskiego w kategorii skrzypiec 3/4 zajął II miejsce, a w kategorii skrzypiec 1/2 III miejsce. Otrzymał też medal Związku Polskich Artystów Lutników za najwyższe walory lutnicze.

W Polsce jest około 100 lutników zarejestrowanych w Związku Polskich Artystów Lutników w Warszawie, z tego czynnych około 60.

Po zamieszkaniu w Pieszkowie Pan Krzysztof Węgrzyn bardzo chętnie działa na rzecz lokalnej społeczności. W latach 2002 -2009 prowadził schole o nazwie złóbcoki (instrument charakterystyczny dla Podhala,). Obecnie uczy dzieci z Pieszkowa gry na gitarze, a postępy w ich nauce mogliśmy usłyszeć podczas wizyty w naszym kościele misjonarza z Argentyny w czerwcu 2017 roku.

Top