Na tropie idealnego mazurka

Udostępnij

Wiosna to nie tylko czas intensywnych porządków. Jest to również okres przygotowań do świąt Wielkanocnych, jednego z najważniejszych okresów w roku i powrotu do starych, sprawdzonych przepisów.

Reklama
Jak wynika z badań „Fooder. Polacy, przepisy, internet”, w tym czasie, bardziej niż w jakimkolwiek innym okresie roku, przygotowujemy tradycyjne potrawy, często bazujące na doświadczeniach starszych pokoleń. 78% mieszkańców Dolnego Śląska przyznaje, że gromadzi przepisy wielkanocne.

Mazurkowy zawrót głowy

Wielkanoc jest przez wielu uważana za najważniejsze święto w roku. Dlaczego? Ponieważ towarzyszy mu powiew wiosennej świeżości, który zwiastuje przyjście cieplejszych i dłuższych dni. Poza świątecznymi porządkami, które zajmują w tym okresie wiele czasu, ważne jest to co podajemy do świątecznego stołu. Niewielu z nas w tym czasie decyduje się na eksperymenty kulinarne – badania „Fooder. Polacy, przepisy, internet” wykazały, że aż 68% Dolnoślązaków szuka sprawdzonych przepisów wielkanocnych, a prawie 1/5 robi to intensywniej, niż w jakimkolwiek innym okresie roku – jest to najwięcej w całym kraju. Istotne jest także to, że 69% osób, które szuka przepisów wielkanocnych zwraca uwagę na ich tradycyjność.

Najważniejsza tradycja

Według badania na Wielkanoc szukamy sprawdzonych przepisów – aż dla 75% Polaków przy wyborze świątecznego przepisu istotne jest aby przepis był im znany. 41% Polaków w tym okresie nie decyduje się wypróbowywać nowych przepisów, bo w wielkanocnych potrawach bardziej cenią tradycyjny, dobrze znany smak, niż kreatywność.

Co z barszczem białym babci?

Potrawy tradycyjne i sprawdzone kojarzą nam się przede wszystkim z kuchnią mamy i babci. Dlatego na Wielkanoc, rzadziej niż zazwyczaj, korzystamy z internetu, by poszukiwać przepisów, a częściej polegamy na recepturach zaczerpniętych od osób starszych. Wielkanoc jest szczególnym czasem, gdyż wtedy aż 42% z nas zwraca się do nich o przepisy świąteczne – to najwyższy odsetek w ciągu roku, bo nawet w okolicach Wigilii chętniej szukamy nowości w internecie albo zwracamy się po inspiracje do rówieśników. Wielkanoc to czas kiedy chętnie powracamy do rodzinnych, tradycyjnych przepisów spisanych na kartkach i powtykanych w książki.

Świąteczny spokój

Jak ustrzec te cenne receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przed zapomnieniem? Warto pomyśleć o jednym miejscu, w którym możemy trzymać wszystkie nasze kulinarne skarby: przepisy przekazane nam przez znajomych, rodzinę i spisane na kartkach, ale również przepisy z ulubionych stron i blogów. Stworzenie takiej własnej książki kuchennej nie musi być ani trudne, ani czasochłonne.

Zadbajmy o to, by każde następne święta wielkanocne przebiegały tradycyjnie i bez zbędnego stresu.

Top