Narkotyki, alkohol…uzależnienie – czy to może dotyczyć mojego dziecka?

Udostępnij

To i wiele innych zmartwień mają rodzice każdego dziecka, które wchodzi w świat „dorosłych”. Niestety, bardzo często rodzice przez dłuższy czas odsuwają od siebie myśli, że problem eksperymentowania z narkotykami, alkoholem czy już samego uzależnienia może dotyczyć właśnie ich pociechy. Rozpoznanie tego u swojego dziecka jest niesamowicie trudnym momentem w życiu rodzica. Kiedy jest podejrzenie, że syn lub córka ma kontakt z narkotykami, nasuwa się wiele nurtujących pytań. Aby podnieść świadomość rodziców, pomóc w rozpoznaniu pierwszych symptomów sięgania po nielegalne substancje, wyjaśnić problem i skale narkomanii wśród młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Lubinie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubinie zorganizowała spotkania z rodzicami, które prowadzi przedstawiciel Biura Profilaktyki Uzależnień. Dodatkowo policjantki i terapeutki z MOPS, prowadzą zajęcia i warsztaty z młodzieżą na terenie naszego miasta.

Reklama

Bardzo ciekawe w ocenie samych rodziców jak i pedagogów zainteresowanych szkół spotkania z Przedstawicielem Biura Profilaktyki Uzależnień, mają pomóc rodzicom. Przede wszystkim w orientowaniu się, choćby minimalnym, jak działają poszczególne narkotyki, jak rozpoznać, że dziecko sięgnęło po narkotyk czy dopalacz. Co robić? Do kogo się udać? Na ile poważny jest problem i kiedy należy zacząć działać?

Trener szkoleniowy, Pan Łukasz Rachwalski, na przykładach z życia wziętych oraz  prezentując rekwizyty znajdujące się w specjalnej walizce edukacyjnej zawierającej przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających, przekazuje wiedzę, która na początku może okazać się jedyną bronią w walce z podstępną chorobą, jaką jest uzależnienie. Wiedzę, która może pomóc zorientować się, że coś niedobrego dzieje się z naszym dzieckiem, a w konsekwencji uratować jemu życie.

Pamiętajmy, że narkotyki to problem ogólnospołeczny. Dotyczy młodzieży zarówno z bogatych jak i z biednych rodzin, z wyżyn jak i nizin drabiny społecznej. Dzieciaków z miast, miasteczek i wsi. Narkoman współczesny wygląda zupełnie inaczej niż był kojarzony jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, jako brudny, trzęsący się, ze strzykawką w ręce.  Dziś uzależnionym może być każdy- Twój ukochany syn czy córka, zachowując wszelkie pozory normalności. Współczesne narkotyki, w zależności od rodzaju – albo mogą doprowadzić do śmierci już po pierwszym zażyciu –albo nie powodują  już tak szybko szkód fizycznych jak kiedyś. Dlatego tak ważna, a zarazem trudna jest rola rodzica w „wyłapaniu” pierwszych symptomów uzależnienia.

W ramach wspólnego projektu lubińskiej policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie pn. „Wolność bez nałogu”, od września do grudnia 2017 roku przeprowadzono na terenie Lubina 40 spotkań, w których udział wzięło około 1538 rodziców. Spotkania odbywały się na zebraniach w szkołach średnich i ostatnich klasach szkół podstawowych.

st. asp. Sylwia Serafin

Zespół ds. Profilaktyki Społecznej

KPP w Lubinie

Top