Nastolatek w kapturze, z telefonem przy uchu, wchodzi na czerwonym świetle przed nadjeżdżające samochody. Nagranie ku przestrodze…

Udostępnij

Policjanci publikują nagranie z kamer monitoringu miejskiego, prezentujące niebezpieczną sytuację, która miała miejsce na jednej z lubińskich ulic. Nastolatek nie patrząc na sygnalizator świetlny, na którym pali się czerwone światło, na ruchliwej drodze, wchodzi wprost przed nadjeżdżające pojazdy. Pieszy na głowie ma kaptur, a w ręce telefon komórkowy. Tylko refleks kierujących uchronił chłopca przed tragedią. Zobacz reakcję świadka tego zdarzenia…

Policjanci mając informacje o tym skrajnie nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym zachowaniu, dotarli do zapisu z kamer monitoringu, aby przestrzec inne osoby, jak łatwo może dojść do tragedii. Jak widać na nagraniu, nastolatek mając kaptur na głowie, rozmawiając przez telefon komórkowy, nawet nie sprawdził, co się dzieje na drodze, a przede wszystkim, na jakim świetle wchodzi na przejście dla pieszych, na ruchliwej drodze. Na wysepce, jeden z pieszych, który jest świadkiem tej sytuacji, ściąga chłopcu kaptur z głowy, pokazuje, że wszedł na pasy mając czerwone światło i uświadamia, co przed chwilą mogło się wydarzyć.

Reklama

W tym przypadku tylko szybka reakcja kierujących pojazdami uchroniła tego młodego pieszego przed kalectwem, a nawet śmiercią. Przypominamy, że kilka miesięcy temu, na tym właśnie skrzyżowaniu, śmierć poniosła mieszkanka Lubina, która również weszła na przejście, mając czerwone światło i została potrącona przez jadące auto.

Wybrane obowiązki pieszego

Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.
Zabrania się pieszemu m.in.:

  • wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych; spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych

Rodzicu! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojego dziecka! Uświadamiaj, jak ważna jest obserwacja otoczenia, kiedy znajdujemy się na drodze!!!

Warto zapoznać się z art. 13 i 14 Ustawy prawo o ruchu drogowym i stosować się do tych przepisów, ale przede wszystkim, samemu zachować szczególną ostrożność i rozwagę na drodze.

asp. szt. Sylwia Serafin
Oficer Prasowy KPP w Lubinie

Top