Odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Gminy Rudna

Na pierwszej w tym roku sesji radni zajęli się aż siedemnastoma projektami uchwał, dotyczącymi różnych aspektów funkcjonowania gminy.

 

Reklama

Przyjęte zostały uchwały dotyczące zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Rudna oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu szybu L-VI obejmującego fragmenty obrębów Koźlice i Rynarcice w gminie Rudna. Sporządzenie tych dokumentów wynikało z potrzeby umożliwienia realizacji inwestycji związanych ze zmianą funkcji szybu górniczego L-VI, położonego w południowo – zachodniej części gminy Rudna.

Radni podjęli również uchwałę dotyczącą wysokości opłat wychowania przedszkolnego – zgodnie z nią usługi świadczone przez publiczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach prowadzonych przez gminę Rudna są całkowicie bezpłatne (zarówno w zakresie podstawy programowej w wymiarze 5,5 godz. jak i świadczenie wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego, a więc powyżej tych 5,5 godz.).

Na sesji zatwierdzone zostały kryteria rekrutacji na rok szkolny 2018/2019 do klas pierwszych szkół podstawowych dla uczniów zamieszkałych poza obwodami szkół podstawowych w gminie. Kandydaci spoza obwodu publicznej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu rekrutacji, jeśli szkoła dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym będą brane pod uwagę m.in. czy rodzeństwo kandydata uczy się w danej szkole, czy uczęszczał do przedszkola w gminie Rudna, czy rodzice pracują w obwodzie szkoły, niepełnosprawność kandydata. Przyjęte zostały także kryteria obowiązujące na drugim etapie rekrutacji do przedszkoli gminnych. Do przedszkola czy oddziału przedszkolnego w szkole przyjmowane są dzieci mieszkające na terenie gminy. Jeśli po pierwszym etapie postępowania przedszkole dysponuje jeszcze miejscami, przeprowadzany jest drugi etap naboru i wtedy brane jest pod uwagę np. czy oboje rodzice pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą, wiek dziecka (sześcioletnie objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym), czy dziecko jest z rodziny objętej nadzorem kuratorskim i inne.

Radni zdecydowali, że z budżetu Gminy Rudna zostanie udzielona pomoc rzeczowa dla Województwa Dolnośląskiego i Powiatu Lubińskiego. Województwo otrzyma 3 032,20 zł na zagospodarowanie klombu w obrębie pasa drogowego drogi wojewódzkiej nr 292 w Naroczycach. Powiat Lubiński zainkasuje kwotę 13 252 zł na zagospodarowanie ronda i przyległych wysepek w Rudnej oraz klombu w pasie drogowym drogi powiatowej nr 1211 D w Naroczycach.

Przegłosowany został także regulamin dofinansowania kosztów inwestycji związanych z usuwaniem wyrobów zwierających azbest z terenu gminy Rudna oraz program opieki nad zwierzętami bezdomnymi na 2018 r.

Posiedzenie rady zakończyło się przyjęciem uchwały dotyczącej podziału gminy Rudna na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu oraz uchwały w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie z tymi uchwałami gmina została podzielona na 15 okręgów jednomandatowych oraz na 7 obwodów głosowania z siedzibami komisji wyborczych na Orliku w Rudnej, w szkole podstawowej w Rudnej, w świetlicach wiejskich w Mlecznie, Kębłowie, Kliszowie, w Chobieńskim Ośrodku Kultury w Chobieni i w przedszkolu w Chobieni.

źródło: Gmina Rudna

Top