OFE. Co z pieniędzmi? Przekazać je do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne

Udostępnij

Otwarte Fundusze Emerytalne w 2020 roku czeka likwidacja. Koniec OFE. Co najmniej do 1 czerwca 2020 r. członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych będą mieli czas na zastanowienie, co zrobić ze swoimi oszczędnościami zgromadzonymi w OFE.  Tego dnia mają dopiero wejść w życie przepisy dotyczące przekształcenia OFE w IKE.

Reklama

Na razie jednak nie wiadomo, w jakim terminie osoby chcące uniknąć 15-procentowej opłaty przekształceniowej, będą musiały złożyć deklaracje o przeniesieniu pieniędzy do ZUS. Obecnie trwają uzgodnienia w łonie rządu.

– Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne przewiduje, że przepisy wejdą w życie 1 czerwca 2020 r., zgodnie z decyzję rządu podjętą na posiedzeniu 26 listopada 2019 r. W konsekwencji wszystkie ustawowe terminy dotyczące przekształcenia OFE w IKE ulegną przesunięciu. Obecnie trwają uzgodnienia między zainteresowanymi instytucjami, m.in. Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz ZUS – poinformował nas w czwartek Stanisław Krakowski, dyrektor Biura Komunikacji w MFiPR.

Przypomnijmy, że w wersji projektu, który został pierwotnie przyjęty przez Radę Ministrów 6 listopada 2019 r. termin na złożenie ww. deklaracji miał upływać 28 lutego 2020 r.

Dwa warianty. Co się stanie z pieniędzmi w OFE?

Podział składki pomiędzy poszczególne konta wygląda następująco:

12,22 proc. trafia na indywidualnym koncie w ZUS,
7,3 proc. jest zapisywane na indywidualnym subkoncie w ZUS (dotyczy osób, które zrezygnowały z OFE),
4,38 proc. jest zapisywane na indywidualnym subkoncie w ZUS (dotyczy osób, które pozostały w OFE),
2,92 proc. zostaje na koncie w OFE (oczywiście dotyczy tylko osób, które pozostały w OFE).

„Projektowana ustawa ma na celu przebudowę obecnego modelu funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Zakłada się, że OFE przestaną funkcjonować w dotychczasowej formule, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), a alternatywnie będzie możliwe złożenie deklaracji o przeniesieniu ww. środków w całości do ZUS” – podkreśla wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Podkreśla, że w ramach IKE środki pochodzące z OFE będą wyodrębnione i będą mogły zostać wycofane po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę, ponadto w celu zapewnienia bezpieczeństwa tych środków w funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze (w okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejsza politykę inwestycyjną). Do IKE powstałego z OFE będzie można dopłacać w ramach ustawowego limitu wpłat na IKE.

Przypomnijmy, że obecnie w OFE są zgromadzone aktywa na łączną kwotę ok. 162 mld zł.

prawo.pl

Top