PKP SA: W zagospodarowaniu dworców pomagają samorządy

Udostępnij
Polskie Koleje Państwowe deklarują próbę komercjalizacji możliwie dużej części niewykorzystywanych powierzchni dworcowych. Ważną dla zarządcy grupą najemców są samorządy lokalne. Te zawierają bowiem umowy długoterminowe i organizują na dworcach biblioteki, centra kultury i inne instytucje publiczne.

Jak zapewniają PKP SA, trwają prace dotyczące komercjalizacji nieużywanych powierzchni na wszystkich administrowanych przez tę spółkę dworcach, na których takie pomieszczenia istnieją. – Prowadzi to do obniżenia kosztów utrzymania obiektów – tłumaczy Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. Jednym ze sposobów poszukiwania najemców ma być wystawianie ogłoszeń na stronie internetowej spółki oraz na portalach o nieruchomościach.

Reklama

Współpraca z samorządami to model strategiczny

– Do promocji wynajmu wykorzystywana jest również reklama outdoorowa – mówi przedstawiciel spółki. Podkreśla również, że jednym z kryteriów, jakimi kierują się PKP przy wyborze najemcy, jest „właściwe spełnianie funkcji związanych z obsługą podróżnych”. W wielu przypadkach, zwłaszcza w odniesieniu do obiektów położonych w mniejszych miejscowościach, chętnych jest jednak mniej niż wolnych lokali.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2021 zakłada więc, że PKP SA będą współpracować przy zagospodarowaniu przestrzeni dworcowych z samorządami lokalnymi. – To dla nas bardzo istotni partnerzy – deklaruje Michał Stilger. Zaznacza przy tym, że Program zakłada pewne standardy aranżacji przestrzeni: każdy przebudowywany dworzec, którego remont uwzględniony jest w dokumencie, ma m.in. ogólnodostępną poczekalnię, toalety i pokój dla rodziców z dziećmi.

Top