Plotki – i co dalej?

„Przemoc kojarzy nam się zawsze z nożem, bombą, pistoletem. Dla mnie jednak przemoc wynika z postawy człowieka. Na przykład mówienie ludziom, że są nic nie warci, że są leniwi, że są tacy czy inni, uważam za wielką przemoc.” (Św. Teresa z Kalkuty).

Reklama

 

No właśnie. Jak to jest z tą przemocą? Coraz częściej mówi się o różnych rodzajach przemocy. Najczęściej jednak przemoc kojarzy się nam z wojną, bójką, pobitą żoną… Jednak jest też przemoc słowna, która może człowieka doprowadzić nawet do samobójstwa. Dlaczego? Bo słowa, najbardziej ranią. Jeśli spotykamy w życiu osoby, które psychicznie są słabsze to wiedzcie, że właśnie takie osoby są pierwszymi potencjalnymi ofiarami przemocy słownej. Nie potrafią się obronić. Nie potrafią przejść ponad tym, co się o nich lub do nich mówi. A wtedy zaczynają się doły, nieradzenie sobie z samym sobą, depresja, czasami samobójstwa. Czy wiecie, że już małe dziecko, jeśli słyszy od rodziców, że jest nieudacznikiem, że do niczego się nie nadaje zaczyna mieć myśli samobójcze? Zaczyna uciekać w coś, co jest swego rodzaju obroną. Czyli w swój świat, nastolatki w bunt, używki itp. Piszę o tym, bo w sieci pojawiają się coraz częściej tzw. hejty. Ludzie, anonimowo obsmarowują prawie każdego. Krytyka to jedno, ale szerzenie zła, plotek czy obmowy to już jest tragedia. W Polsce funkcjonuje powiedzenie: Z kim przystajesz takim się stajesz”. No właśnie: „Jesteśmy odzwierciedleniem pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. To oni nas motywują, doradzają, krytykują. PRZYJRZYJ SIĘ, Z KIM TY PRZYSTAJESZ!” (Nancy Drew)

Możemy stać się motywatorami dla innych, doradcami, ale niestety też krytykantami. Uważajmy na to, by kogoś nie zranić naszym ciągłym krytykowaniem.

Pamiętaj! Twoje Słowo naprawdę może zabić!

Krytyka jest potężną siłą, która potrafi zarówno niszczyć, jak i budować. Często podcina ona ludziom skrzydła, pozbawiając radości i satysfakcji z rezultatów pracy. Niezasłużona krytyka może zniechęcić do dalszego działania, wysysając wszelką wiarę we własne możliwości. Czasami może być ona jednak czynnikiem motywującym, skłaniającym do dokładniejszego i bardziej twórczego działania. Człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach.

Dla mnie to wszystko łączy się właśnie w jedno: przemoc słowną. Sama niejednokrotnie padałam ofiarą hejtu w Internecie, wpisów na forum oczerniających moją osobę, czy zwyczajnie wpisów, które miały na celu pozbawienie mnie dobrego imienia. Ciężki to był czas. Nawet bardzo. Ciśnienie nie jeden raz mi skakało. Najgorsze w tych ohydnych plotkach czy wpisach było to, że dotykały one nie tylko mnie samą, ale też moich najbliższych. Na szczęście po kilku interwencjach, włącznie z tym, że poinformowałam jedną z osób, które takowe newsy o mnie rozpowszechniała, że jak nie przestanie tego robić, to złożę pozew do sądu o zniesławienie i zrobię aferę, bo punktem wyjściowym będzie znęcanie się psychiczne nad osobą z niepełnosprawnością, wpisy się skończyły. Zrobiłabym to, gdyby nie skończyły się te wpisy i plotki.

Jednak jeśli chodzi o mnie to jestem osobą silną psychicznie i tak łatwo „nie dam sobie w kaszę napluć”, ale uwierzcie mi, że przez taki hejt czy plotki ludzie targają się na swoje życie, poddają się, zaczynają wierzyć, że są właśnie takimi osobami, jak ich przedstawiają w Internecie. A wszystko dlatego, że Ci tzw. hejterzy uważają się za bezkarnych i „mocnych w gębie”, ale powinni pamiętać o jednym. „W życiu za wszystko się płaci” (Św. Ojciec Pio). Za zło, za dobro więc dziś możesz komuś robić krzywdę, ale uważaj by jutro role się nie odwróciły – czego Ci absolutnie nie życzę. „Bardzo łatwo jest krytykować to, co ktoś już zrobił i wyrokować, co powinien już zrobić…” (Richard Feynman), ale pamiętajcie, że zazwyczaj krytykują i mają najwięcej do powiedzenia Ci, co kompletnie nic nie robią. (z wyjątkiem krytykowania ??).

Na świecie jest tyle dobra, dobrych akcji, ludzi, którzy czynią dobro a Ci hejterzy robią wszystko, by ich zniszczyć, oczernić. „Plotka to środek masowego przekazu szatana” (Zbigniew Trzaskowski). Pamiętam słowa Zofii Nałkowskiej, z książki: „Medaliony”: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Ona pisała to w innym kontekście niż ja, ale czy taki hejt, plotka, obmowa nie są niszczeniem drugiego człowieka. A wszystko z zazdrości. „Co innego złośliwie krytykować i zaczepiać, a co innego poprawiać i błędy prostować, podobnie jak pochwały różnią się od pochlebstw” (Mikołaj Kopernik). Granica naprawdę jest bardzo śliska, dlatego uważajcie na to, co mówicie, co piszecie i jak mówicie i piszecie. Papież Franciszek bardzo często mówi o tym, czym jest plotka i obmowa: „Obmawianie może zabić, bo zabija dobre imię innych. Jak brzydko jest plotkować. Na początku może to wydawać się przyjemne i zabawne, jak jedzenie cukierka […] „«Słyszeliście, że powiedziano: ‘Nie zabijaj’… A ja wam powiadam, każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi». W ten sposób Jezus przypomina nam, że także słowa mogą zabić! O tak! Kiedy się mówi, że ktoś ma cięty język, cóż to oznacza? Że jego słowa mogą zabić! Dlatego nie wystarczy chronić życia bliźniego, ale również nie należy wylewać na niego trucizny gniewu i obrzucać go pomówieniami. (…) Powiem wam prawdę. Jestem przekonany, że jeśli każdy z nas zrobi postanowienie unikania plotek, na koniec zostanie świętym. To piękna droga. A zatem umowa stoi: dość plotek!”

Niech te słowa Ojca Świętego będą zachętą dla nas do czuwania nad naszymi relacjami, słowami i czynami, abyśmy swoją postawą nigdy nie krzywdzili drugiego człowieka.

Beata Dyko.

Z wykształcenia pedagog specjalny. Z zamiłowania dusza wojująca i lubiąca dawać siebie innym. Od 11 lat związana ze stowarzyszeniem osób świeckich konsekrowanych Cisi Pracownicy Krzyża. Redaktor w czasopiśmie „Kotwica.” Od zawsze wrażliwa na potrzeby innych, kochająca ludzi. Wymagająca wobec siebie, ale tez stawiające wymagania drugiemu człowiekowi. Na co dzień żyje, pisze artykuły, jeździ po kraju i głosi konferencje o dowartościowaniu cierpienia, akceptacji niepełnosprawności czy rozmawia z rodzicami dzieci niepełnosprawnych i pomaga im w akceptacji trudnej sytuacji. Jest blisko tych wszystkich, którzy tego potrzebują. Daje siebie i swój czas innym.

https://judytwojujaca.blogspot.com

Top