Po raz 34. pobiegli ulicami Lubina

Udostępnij

W niedzielne przedpołudnie 27 października 2019r. stadion oraz teren przy Hali Widowiskowo – Sportowej wypełnione były przez biegaczy, ich rodziny, uczniów, wolontariuszy oraz licznych kibiców 34. Biegu Barbórkowego o „Lampkę Górniczą”.

Bieg główny poprzedzony był licznymi imprezami towarzyszącymi takimi jak  bieg na 1 milę czy biegi sztafetowe 4 x 400 m oraz 4 x 100m.

W kategorii biegu na 1 milę kategorii Open KGHM najlepsi byli: Arkadiusz Szlendak z czasem 5:04, Przemysław Jażło z czasem 5:05 oraz Grzegorz Jankowski. Wśród pracowników ZG Lubin najszybsi na tym dystansie byli: Jacek Nowakowski, Arkadiusz Miszczyk i Damian Chrząszcz.

Po biegach indywidualnych walczyły z sobą drużyny, bieg sztafetowy na 4 x 400m wśród kobiet wygrała drużyna reprezentująca ZG Lubin, na drugim miejscu były panie z Centrali KGHM , a na trzecim z Interferii.  Wśród panów najlepsza była drużyna reprezentująca  ZG Polkowice-Sieroszowice, drudzy byli panowie ze Straży Pożarnej  w Trzebnicach, a na trzecim miejscu reprezentanci ZG Lubin.

Na nieco krótszym dystansie czyli 4 x 100 metrów w Sztafecie Dyrektorskiej najlepsi byli panowie z Energetyki, na drugim miejscu ZG Polkowice-Sieroszowice, a na trzecim z Centrali KGHM.

Chwilę po biegach sztafetowych zawodnicy zaczęli ustawiać się do startu w biegu głównym ulicami miasta Lubina na dystansie 10 km. Tuż przed startem trenerzy z Fitareny przeprowadzili rozgrzewkę dla biegaczy i równo o godz. 11:00 wraz z wystrzałem linię startu przekroczyło 1494 zawodników.

Po starcie na „dyszkę” przyszedł czas na biegi młodszych zawodników czyli biegi młodzieżowe na dystansie 500 metrów, które odbyły się na stadionie w podziale na chłopców i dziewczynki. Dzieci walczyły o najlepsze miejsca ale przede wszystkim liczyła się dobra zabawa.

Co roku podczas gdy zawodnicy pokonują ostatnie metry biegu, uczniowe z lubińskich szkół kibicują im na trybunach, walcząc o tytuł najlepiej kibicującej szkoły. W tym roku bezkonkurencyjni byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy zajęli I miejsce wygrywając wycieczkę. II miejsce zajęła Salezjańska Szkola Podstawowa, a III Szkoła Podstawowa nr 3.

Pierwszy na linii mety z czasem 30:22 był Cherutich Nelson Kipkogei. Zaraz za nim z czasem 30:37, linię mety przebiegł Kamil Karbowiak. Trzeci w klasyfikacji ogólnej był Sakong Ndiwa Chepkurui, który pokonał dystans w czasie 30:58.

Wśród kobiet najszybciej 10 kilometrów pokonała Mbatha Ruth Nundu w czasie 34:35. Druga była Jepchumba Nelly (34:52) a na trzecim miejscu uplasowała się polka Katarzyna Kowalska z czaem 35:34.

Po wręczeniu nagród  we wszystkich kategoriach wiekowych,  zostały wręczone upominki w kategoriach dodatkowych czyli dla najstarszej i najstarszego zawodnika w biegu głównym, którymi zostali Pani Joanna Woronko-Zaczyńska i Pan Czesław Tarłowski. Kolejne upominki otrzymali panowie, którzy po raz 34. startowali  w biegu, byli to: Czesław Tarłowski i Zbigniew Chyb. Najlepszą Rodziną w 34. Biegu Barbórkowym była rodzina KRAJEWSKICH.