Podwójne zwycięstwo

Udostępnij

Uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny – Gmina Lubin uczciła przypadające 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Dzień Wojska Polskiego. – Te dwie uroczystości łączy jeden element, element walki i zwycięstwa. Czcimy dzisiaj zwycięstwo Maryi nad grzechem oraz zwycięstwo nad nadchodzącym do Polski bolszewizmem – powiedział w homilii, celebrujący nabożeństwo ksiądz Tadeusz Żurek, proboszcz parafii p.w. Świętego Michała Archanioła w Siedlcach.

– W 1917 roku w Rosji zwyciężyła rewolucja bolszewicka, ci którzy nie zgadzali się na ten reżim byli prześladowani, więzieni i zsyłani na Syberię, a wiele osób straciło życie. Bolszewizm pochłonął około 60 milionów ofiar – aż tak okropny był to reżim. Rewolucja ta, jako głównego wroga postrzegała Kościół i wiarę, wymordowano wiele tysięcy księży, zniszczono kościoły. Ten sukces dał bolszewikom sygnał, że mogą w ten sposób zająć całą Europę. Armia bolszewicka w 1920 roku stanęła u bram Warszawy i dopiero tutaj udało się ją zatrzymać. Bitwa ta była osiemnastą co do ważności, która decydowała o losach świata. Dokonał się wówczas Cud nad Wisłą, armia sowiecka została pokonana przez o wiele mniejszą, gorzej uzbrojoną armię polską, to dzisiaj świętujemy i za to składamy podziękowania Matce Bożej – mówił  ksiądz Tadeusz Żurek.

Reklama

Po uroczystej eucharystii pod zbiorową mogiłą Żołnierzy Wojska Polskiego znajdującą na przykościelnym cmentarzu w Siedlcach złożono wiązanki kwiatów i zapalano znicze. To także był czas na zadumę, modlitwę i oddanie hołdu, tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polską.

– Dzisiaj obchodzimy dwa ważne święta, prócz święta religijnego, duchowego obchodzimy święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na znak pamięci Bitwy Warszawskiej. Naszym obowiązkiem jest właśnie pamięć o tych wydarzeniach, ludziach, bohaterach, którzy ponieśli największą ofiarę byśmy mogli teraz żyć w wolnej Polsce, bo tak jak mawiał marszałek Józef Piłsudski naród, który nie pamięta swojej historii nie zasługuje na szacunek i nie ma prawa do przyszłości – mówił Bartosz Chojnacki, zastępca wójta Gminy Lubin.

– Pamiętajmy, że dla nas Polaków istnieją trzy najważniejsze słowa, z którymi na ustach walczyli bohaterowie warszawscy jest to Bóg, Honor i Ojczyzna. Szanujmy je oraz wspaniałych polskich bohaterów – podkreślił przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski.

Oprócz przedstawicieli władz w uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy, wśród których nie zabrakło gospodarzy sołtysa Siedlec Stanisława Ryńca, Rady Sołeckiej i Rady Parafialnej.

(AI) Gmina Lubin

Top