Polacy mają małą wiedzę na temat kleszczy i chorób odkleszczowych

Według raportu „Co Polacy wiedzą o kleszczach i KZM”, zrealizowanego w ramach kampanii „Nie igraj z kleszczem.

Wygraj z KZM” na zlecenie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, tylko co 10. badana osoba deklaruje, że ma bardzo dobrą wiedzę na temat chorób przenoszonych przez kleszcze, a co 2. badany twierdzi, że jej/jego wiedza na ten temat jest dobra. Aż 94 proc. Polaków obawia się chorób, które wiążą się z ukłuciem kleszcza. Dotyczy to szczególnie Kleszczowego Zapalenia Mózgu, czyli poważnej choroby zakaźnej, która może powodować nawet uszkodzenie elementów rdzenia kręgowego i porażenie kończyn, a także boreliozy wywoływanej przez bakterie. Mimo to wiedza o tym, jak uniknąć ukąszenia klaszczą oraz jak prawidłowo i skutecznie go usunąć wciąż jest niewystraczająca. Dodatkowo, nadal niewielu z nas decyduje się na szczepienie ochronne przeciwko kleszczowemu zapalaniu mózgu.
Warto pamiętać, że szczepienie ochronne jest obecnie jedynym skutecznym sposobem zapobiegania tej chorobie. Jest ono szczególnie zalecane osobom, które ze względu na swój styl życia lub pracę spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu – leśnikom, wojskowym, rolnikom, ale też turystom, uczestnikom obozów i kolonii, biegaczom, rowerzystom, czy grzybiarzom.
– W ramach szczepienia podawane są trzy dawki. Drugą dawkę pacjent przyjmuje w czasie od miesiąca do trzech miesięcy od pierwszej, a trzecią dawkę – po upływie 5-12 miesięcy od drugiej. Co 3-5 lat należy przyjąć szczepienie przypominające. Dobry pomysłem jest zaszczepienie się zimą lub wczesną wiosną, ponieważ wtedy zyskamy odporność już od początku aktywności kleszczy – mówi lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych, Medicover Polska.
Więcej na temat kleszczowego zapalenia mózu i trwajacej kampani „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z KZM” piszemy w informacji prasowej: https://medicover.prowly.com/54239-polacy-maja-mala-wiedze-na-temat-kleszczy-i-chorob-odkleszczowych.
Reklama
Top