Rekolekcje z profilaktyką

W szkołe podstawowej w Chobieni odbyły się wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Dzięki uprzejmości księdza kapitana SG Jarosława Nowaka, komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu pułkownika SG Romana Łubińskiego oraz księdza kanonika Leszka Kowalskiego w rekolekcjach wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej.

Reklama

Przewodnicy wraz z psami szkolonymi do pracy w Straży Granicznej, przeprowadzili zajęcia profilaktyczne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda praca funkcjonariuszy Straży Granicznej, w jakim celu szkoli się psy oraz o przydatności czworonogów w służbie granicznej. Podczas pokazu tresury psów szkolonych do służby w obronie kraju uczniowie mieli okazję obserwować róże rasy psów, ich predyspozycje, sposób funkcjonowania i zachowania. Uczniowie poznali także zasady zachowania podczas ataku psa: w praktyce przećwiczyli pozycję obronną tzw. „żółwika”, podczas której mogli sprawdzali swoją odwagę w spotkaniu z atakującym psem. Psy zaprezentowały się również w najważniejszej część ich pracy – wyszukiwaniu, spośród wielu różnych zapachów tych, które stanowiły substancje uzależniające czyli narkotyków. Psy bezbłędnie wykonywały zlecone przez przewodników zadania i komendy, pomimo ogromnej ilości zewnętrznych bodźców i starań uczniów, by jak najbardziej utrudnić zwierzętom pracę np. przez wskazywanie różnych miejsc umieszczenia substancji uzależniającej. Jednak psy za każdym razem wykonywały swoje zadanie na najwyższym poziomie. Uczniowie poznali istotne elementy tresury zwierząt: intensywne szkolenia i ciężką pracę, ale również rolę nagrody w budowaniu zaufania i więzi przewodnika z psem. Nagroda najbardziej motywuje, gdy ma znaczenie emocjonalne. W świecie zwierząt najlepszą i najefektywniejszą nagrodą okazała się zabawa z przewodnikiem po świetnie wykonanym zadaniu. Po zakończeniu prezentacji umiejętności zaproszonych gości, uczniowie mogli przywitać i poznać pieski, pogłaskać je oraz porozmawiać z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Podziw wśród uczniów budziła łagodność zwierząt, ich przyjacielskie nastawienie do człowieka, przywiązanie do opiekuna i ogromne zaufanie, które widać było w każdej parze psich oczu.

Uczniowie otrzymali upominki od Straży Granicznej – zakładki do książek, plany lekcji, ulotki, naklejki. Ogromną ciekawość wzbudziły paszporty pamiątkowe, które wyrabiane były na podstawie odcisku linii papilarnych uczniów. Uczniowie starszej grupy dodatkowo uczestniczyli w prezentacji i pogadance na temat różnego rodzaju nielegalnych substancji psychotropowych. Imponujący pokaz psich zdolności był tym bardziej niesamowity, że wszystkie psy były w wieku poniżej dwóch lat i dopiero rozpoczęły swoje szkolenia w służbie państwa.

źródłu: Gmina Rudna

Top