„Rudna – grudzień 1981”

Na zlecenie Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu został zrealizowany film edukacyjny pt. „Rudna – grudzień 1981”.

Reklama

W latach 1980-1981 w komunistycznej Polsce narodziny i rozwój NSZZ „Solidarność” oraz ruchu społecznego „Solidarność” była fenomenem na skalę światową. Rozbudzone nadzieje społeczeństwa polskiego na reformę państwa i demokratyzację życia społeczno-politycznego przekreśliło niespodziewane i brutalne wprowadzenie stanu wojennego. Na ulice miast wyprowadzono wojsko. W całym kraju zawieszono działalność NSZZ „Solidarność” oraz wszystkich związków i organizacji społecznych, wprowadzono godzinę milicyjną, zakazano zgromadzeń publicznych i organizowania strajków. Pomimo obecności na ulicach wojska i dotkliwych represji członkowie NSZZ „Solidarność” zorganizowali protesty odważnie domagając się odwołania stanu wojennego i uwolnienia represjonowanych działaczy związku.

Jednym z ok. 200 strajków był strajk okupacyjny w Zakładach Górniczych „Rudna” w Polkowicach (14-17 grudnia 1981 r.), który w świetle obecnych badań historycznych należy uznać za największy protest na Dolnym Śląsku.

Wydarzenie to jest niestety słabo znane w Polsce i na Dolnym Śląsku, a nawet samym Zagłębiu Miedziowym. Szczególnie dotkliwie brak wiedzy o strajku w ZG „Rudna” i szerzej o „Solidarności” dostrzega się wśród młodzieży i pokoleniu urodzonym po 1989 r.

Dlatego w OBBH IPN we Wrocławiu, narodził się pomysł, aby wiedzę o przebiegu i pacyfikacji strajku w ZG „Rudna” spopularyzować w formie dokumentalnego filmu edukacyjnego adresowanego do młodego widza. Kasyna online zwracają szczególną uwagę na kasyno bonus powitalny , ponieważ większość graczy wybiera stronę właśnie na podstawie tego parametru – liczby freespinów i bonusów od depozytu przyznawanych za rejestrację. Oczywiście, cała gama bonusów w kasynach online to marketingowe haczyki, które mają zwabić więcej graczy. Warto jednak zauważyć, że sami gracze w tej sytuacji pozostają wyłącznie na plusie, gdyż mają możliwość wzbogacenia się za darmo.

Film, według scenariusza i w reżyserii Dagmary Spolniak, został zrealizowany przez firmę Seabiscuit dla Oddziału IPN we Wrocławiu w 2017 r. i nosi tytuł „Rudna – grudzień 1981 r.”

Film został zrealizowany w 2017 r. i nosi tytuł „Rudna – grudzień 1981”. Przyjęta została konwencja, aby historię wydarzeń w ZG „Rudna” w Polkowicach w dniach 14-17 grudnia 1981 r. opowiedzieli uczestnicy strajku, w tym kilku przywódców m. in. Andrzej Poroszewski, Franciszek Kamiński, Jan Tabor i Edward Wóltański. Wypowiedzi uczestników strajku dynamicznie przeplatane są scenami rekonstrukcyjnymi, co wraz z podkładem muzycznym czyni odbiór filmu bardzo atrakcyjnym.

Film trwa 33 minuty i w związku z tym może być atrakcyjną pomocą dydaktyczną dla nauczycieli oraz wykorzystywany na lekcjach historii lub godzinach wychowawczych.

Top