Święto Parafialne w Cerkwi Prawosławnej w Rudnej

Udostępnij

Tegoroczne Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Cerkwi Prawosławnej w Rudnej, jak co roku, zgromadziło rzesze wiernych. Było to pierwsze święto parafialne nowego proboszcza ks. mitrata dr Dariusza Ciołka.

W Tradycji Cerkwi Prawosławnej Krzyż zajmuje szczególne miejsce. Czczony jest jako rajskie drzewo życia, na nowo zakwitłe pośrodku tego świata, dla zbawienia człowieka. Jest symbolem zwycięstwa nad śmiercią. Kult krzyża w sposób naturalny wypływa z nauki o zbawieniu. Święto Krzyża jest jednym z 12 wielkich świąt i obchodzone jest 27 września.

Reklama

Liturgii sprawowanej z okazji Święta Parafialnego w Cerkwi w Rudnej przewodniczył ks. mitrat płk dr Eugeniusz Bójko wraz z duchownymi Diecezji Wrocławsko-Szczecińska Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. starosta lubiński Adam Myrda oraz wójt Gminy Rudna Adrian Wołkowski.

– Bardzo  dziękuję za możliwość uczestniczenia w Święcie Podwyższenia Krzyża w rudnowskiej cerkwi. Takie uroczystości i wspólna modlitwa pozwalają nam tworzyć historię gminy otwartej,  wielokulturowej i wielowyznaniowej, w której dominują wzajemna życzliwość i szacunek. To pierwsze święto parafialne nowego proboszcza księdza mitrata dr Dariusza Ciołka. Pozwolę więc sobie przekazać życzenia wszelkiej pomyślności, wielu Łask Bożych i tylko dobrych ludzi na nowej drodze kapłańskiej posługi wielebnego księdza proboszcza – mówił wójt Gminy Rudna Adrian Wołkowski.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego powstała w 1952 r. Tworzyła ją społeczność prawosławna, która deportowana została na ziemie zachodnie w ramach akcji „Wisła” w 1947 r. z miejscowości Binczarowa, Bogusza, Czarna, Czyrna, Florynka, Izby, Perunka, Królowa Ruska, Łabowa, Hańczowa Polany i Brunary. Jest to dawny gotycki kościół wybudowany w latach 1474–1500, odbudowany po pożarze w 1624 r. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli. Należał zarówno do ewangelików, jak i katolików, a na początku lat sześćdziesiąt adoptowany został dla potrzeb liturgii prawosławnej. Jego wnętrze zdobią m.in. ikony napisane przez ks. Alipiusza Kołodko.

źródło: Gmina Rudna (MA/zdjęcia Przemysław Czech)

Top