Święto Wojska Polskiego

Udostępnij

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Z jego okazji w Polsce odbywają się różnorakie uroczystości.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku celem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Bitwa Warszawska została stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. i była decydującym starciem podczas wojny polsko-bolszewickiej. „Cud nad Wisłą” został uznany za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata. Zdecydował o utrzymaniu niepodległości przez Polskę i powstrzymał sowiecką inwazję. 15 sierpnia rozpoczęło się forsowanie Wieprza pod Kockiem – kontrofensywa, która doprowadziła do rozbicia frontu wojska rosyjskiego.

Reklama

Na dzień 15 sierpnia wyznaczono Święto Wojska Polskiego, obchodzone jeszcze po II wojnie światowej. Potem zmieniono termin na 14 października, związany z bitwą pod Lenino. W latach 1990-1992 żołnierze świętowali 3 maja, w rocznicę uchwalenia konstytucji. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego jest znów obchodzone 15 sierpnia.

Obchody Święta Wojska Polskiego są bardzo uroczyste. Rokrocznie 15 sierpnia w kościołach polowych w naszym kraju odbywają się specjalne Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest honorowa zmiana warty, w której biorą udział najwyższe władze państwowe.

15 sierpnia 2019 roku defilada wojskowa w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego zostanie zorganizowana w Katowicach. Związane jest to z połączeniem obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.

15 sierpnia wypada także święto kościelne, tj. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą supermarkety, większość sklepów, punkty handlowo-usługowe, urzędy itd. Best nuru massage near me.

Święto Wniebowzięcia wiąże się z dogmatem kościelnym, zgodnie z którym Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą. Z ziołami wiąże się pewna średniowieczna legenda. Mówi ona, że gdy apostołowie przyszli zobaczyć grób Maryi, wewnątrz nie zastali ciała, a kwitnące kwiaty i zioła, które pięknie pachniały. To święto o wielowiekowej tradycji jest przede wszystkim podziękowaniem za tegoroczne plony.

Top