Tymczasowy areszt dla podejrzanego, który próbował oszukiwać seniorów metodą „na policjanta”

W domach polkowickich seniorów rozdzwoniły się telefony. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji sugerując nieuczciwość pracowników banków, w których seniorzy posiadali oszczędności, próbował wyłudzić od starszych osób pieniądze nakazując ich natychmiastową wypłatę z konta. Ostatecznie żadna z osób nie dała się nabrać. Sprawca śledząc jedną z potencjalnych ofiar, w momencie kiedy przygotowywał się do odbioru pieniędzy, wpadł w zasadzkę przygotowaną przez polkowickich policjantów. Mężczyzna usłyszał już 5 zarzutów i został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Reklama

Polkowiczanie w słuchawkach swoich telefonów usłyszeli głos mężczyzny podającego się za policjanta. Oszust informował seniorów o rzekomej aferze, w którą są zamieszani nieuczciwi pracownicy banków, jednocześnie sugerując, że ich oszczędności są zagrożone. Następnie wypytywał ofiary o stan konta, pieniądze w obcej walucie, posiadane złoto lub biżuterię. We wszystkich przypadkach imiona wytypowanych przez przestępcę osób, sugerowały ich podeszły wiek. Na szczęście seniorzy, zachowując się bardzo rozsądnie, nie dali się nabrać i albo nie kontynuowali rozmowy lub mimo zakazu kontaktu z najbliższymi, dzwonili do nich i upewniali się, że mają do czynienia z oszustwem.

Poszukiwanie ofiary zakończyło się po kontakcie z kolejną już 72 – letnią polkowiczanką, która nie dość, że była świadoma zagrożenia, to zachowując zimną krew, udała się do banku i poinformowała o fakcie próby oszustwa pracownika placówki, który natychmiast skontaktował się z policjantami z polkowickiej komendy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach zorganizowali zasadzkę, w którą wpadł 28 – letni mężczyzna. Okazało się, że zatrzymany jest również poszukiwany przez policjantów z legnickiej komendy miejskiej.

Zatrzymany mieszkaniec właśnie Legnicy usłyszał pięć zarzutów usiłowania oszustwa. Sąd po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zebranym przez polkowickich policjantów, zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Przestępstwo, o które podejrzany jest 28 – latek, jest zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Powyższa sytuacja pokazuje, że prowadzone przez policjantów szkolenia pracowników placówek bankowych oraz częste działania prewencyjne wśród seniorów odnoszą pozytywny skutek. Należy zaznaczyć, że wszystkie osoby, z którymi oszust podjął próbę kontaktu, nie dały się nabrać i zarówno osobiście jak i za pośrednictwem krewnych skontaktowali się z prawdziwymi policjantami.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w stosunku do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy pamiętać o tym, że:

  • Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  • Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Seniorze pamiętaj też o 4 podstawowych zasadach:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję

st. sierż. Przemysław Rybikowski
Oficer Prasowy
KPP w Polkowicach

Top