Wolno żyjące nie oznacza bezdomne!

Udostępnij

Na terenie gminy Rudna znajduje się liczna populacja kotów wolno żyjących. Są one nieodłącznym elementem każdej wsi. Ich obecność w otoczeniu ludzi w sposób naturalny zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie wolno ich wyłapywać, lecz należy stwarzać warunki bytowania w miejscach dotychczasowego schronienia.

Reklama

Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r o ochronie zwierząt (tj Dz. U. z 2019 r. poz.122 ze zm.) zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

Jak zatem rozróżnić koty wolno żyjące od tych bezdomnych?

Z pomocą przychodzi ponownie ustawa o ochronie zwierząt. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt16 ww. ustawy zwierzęta bezdomne to zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały. Natomiast zwierzęta wolno żyjące (dzikie), to zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka (art. 4 pkt 21).

Koty wolno żyjące nie są więc zwierzętami bezdomnymi, w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Nie należy też oswajać ich z obecnością człowieka.

Zgodnie z Programem opieki nad zwierzętami bezdomnym oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Rudna w 2020 roku, przyjętym Uchwałą Nr XV/108/2020 Rady Gminy Rudna z dnia 31 stycznia 2020 r., sprawowanie opieki nad wolno żyjącymi kotami realizowane będzie poprzez monitorowanie miejsc ich pobytu oraz poprzez ich dokarmianie.

Gmina Rudna

Top