Wybory samorządowe 2018. Kiedy i jak głosować

21 października obędą się wybory samorządowe. Wybierzemy tego dnia osoby, które będą nas reprezentowały przez 5 lat. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto pójść na wybory.

Reklama

21 października wybierzemy władze gminy: radnych gminy, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, władze województwa.

Gmina – jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego – odpowiada za wszystkie sprawy o zasięgu lokalnym, które – zgodnie z założeniami ustawy o samorządzie gminnym – mogą się przysłużyć „zaspokojeniu zbiorowych potrzeb wspólnoty”. Misja: zapewnienie podstawowych usług publicznych – samorząd „pierwszego kontaktu”.

Władze powiatu: radnych powiatu, którzy następnie wybiorą zarząd powiatu ze starostą na czele.
Powiat został utworzony, aby zarządzać usługami publicznymi, z którymi nie poradziłyby sobie gminy, szczególnie mniejsze. Dlatego też powiat ponosi odpowiedzialność za zarządzanie szpitalami, prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, urzędów pracy i sprawy geodezji. Misja: zapewnienie usług publicznych, których skala przekracza możliwości gminy, np. ochrona zdrowia, szkoły ponadgimnazjalne, bezpieczeństwo publiczne.

Władze województwa: radnych sejmiku województwa, którzy wybiorą następnie zarząd województwa z marszałkiem na czele. Województwo wspiera rozwój całego regionu i odpowiada za wydatkowanie funduszy unijnych w regionie. W tym celu sejmik przyjmuje strategie opisujące plany rozwoju województwa. Główna misja: planowanie i wspieranie rozwoju regionu m.in. poprzez wykorzystanie funduszy europejskich.

Kto może głosować? Zasady głosowania

Czynne prawo wyborcze, które upoważnia do wybierania do rad gminy, powiatu, sejmiku, czy województwa posiada obywatel Polski oraz obywatel Unii Europejskiej, który nie jest obywatelem Polski, ale najpóźniej w dniu głosowania osiąga pełnoletniość i pozostaje mieszkańcem odpowiedniego powiatu, gminy lub województwa. Z możliwości oddania głosu korespondencyjnego skorzystać mogą jedynie osoby niepełnosprawne i starsze.

Kto nie może głosować? Kto nie będzie mógł oddać swojego głosu w wyborach samorządowych 2018?

To osoby, które: są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu są pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu zostały ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu

12 października – ta data to ostatnia szansa na zgłoszenia przez niepełnosprawnych i starszych wniosku w giminie o głosowanie przez pełnomocnika

do 16 października wyborcy mogą wnioskować o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania w gminie, która jest ich stałym miejscem zamieszkania

19 października o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania.

Tegoroczne wybory, zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego, od 2018 odbywają się raz na 5 lat. Tyle samo wynosi również kadencja.

Top