Wymiana źródeł ciepła. Pośpiech nie jest dobrym doradcą

Udostępnij

Wybór firmy instalacyjnej i dostawcy urządzenia będzie nie lada wyzwaniem. Przed podjęciem decyzji należy zasięgnąć opinii fachowców, a nie tylko opierać się na wyjaśnieniach agentów, którzy mogą wprowadzić w błąd proponując niedostosowane do domów i potrzeb urządzenia.

Reklama

Warto także zasięgnąć opinii sąsiadów, którzy mają zamontowane ekologiczne ogrzewanie oraz w  funduszu ochrony środowiska. W internecie można natomiast sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę. Korzystna dla domu i portfela może okazać się współpraca z firmami polecanymi i znanymi na lokalnym rynku.

Mieszkańcy gminy Rudna coraz chętniej korzystają z możliwości jakie daje program „Czyste Powietrze” i nieefektywne źródła ciepła wymieniają na ekologiczne i ekonomiczne. Aby jednak tak ważna inwestycja spełniała te warunki należy z rozwagą i świadomie wybrać firmę sprzedającą urządzenie i wykonującą montaż.

– Wybór firmy sprzedającej urządzenie jak i wykonującej montaż należy do naszych wnioskodawców i beneficjentów – mówią pracownicy z Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa UG Rudna. – Prosimy o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty akwizytorów na instalację źródeł ciepła w tym pompy ciepła. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedostosowane do waszego domu i potrzeb, niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich jakość i trwałość jest słaba. Prosimy o uwagę i podejmowanie decyzji bez pośpiechu. Zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców i korzyściach uzyskanych w ramach programu „Czyste Powietrze” – dodają.

Urzędnicy zachęcają mieszkańców gminy do dokładnego i uważnego sprawdzenia firmy i jej oferty jeszcze przed podpisaniem umowy, w szczególności jeżeli pojawiają się wątpliwości, co do oferowanej ceny usługi i produktu, parametrów urządzenia lub instalacji, warunków serwisowych i gwarancji. W razie wątpliwości można zasięgnąć opinii sąsiadów, którzy korzystają już z ekologicznych i ekonomicznych źródeł ciepła. Można także korzystać z pomocy sołtysa lub regionalnego funduszu ochrony środowiska.

Warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” tzw. listy ZUM, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

Lista ZUM dostępna jest pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl.

Nieufność beneficjentów powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, gospodarki wodnej i gminy, a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych i wykonawczych.

źródło: Gmina Rudna

Top