Yerba mate – Krewna z dalekiej rodziny dla kawy i herbaty

Udostępnij

Aromatyczny napar, który pobudza do życia i dodaje chęci do działania. Tak się przedstawia Yerba mate – innowacyjny preparat, który według starożytnych pomaga budować wspólnoty oraz umacnia więzy międzyludzkie, a także orzeźwia i zawiera wiele wartościowych witamin umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia.

Pochodzenie

Yerba mate – nazwę tego specyfiku, jak donoszą nieoficjalne źródła stworzyli jezuici. W skrócie jest to ziele, które parzy się w tykwie.

Herba – ziele

Mati – tykwa

Jako pierwsi to jezuici rozpowszechnili ten preparat w Europie co w późniejszym okresie było ich głównym źródłem dochodu. Następnie w 1892 roku Frederico Neumann założył swoją plantację Yerby a w konsekwencji stała się ona napojem, który stał się narodowym klasykiem w Brazylii, Argentynie i Urugwaju.

W Polsce dopiero w latach 90, gdy emigranci przybyli do naszego ojczystego kraju i pragnęli wnieść do nas nowe technologie i inne tego typu nowinki ze świata przemysłu – wprowadzili Yerba Mate, która zawitała i nie chce się z nami pożegnać do dnia dzisiejszego. Początkowo do Polski sprowadzano znikome ilości preparatu na pobudzenie, gdyż nie wiadomo było czy nasi rodacy przyjmą to z uśmiechem. Dopiero w 2001 roku na rynek oficjalnie w bardzo dużych ilościach pojawiło się ziele w tykwie i od tamtej pory aż do dzisiaj Yerba mate zyskiwała coraz większą sławę.

Właściwości

Produkt ze sproszkowanych liści i pędów ma szerokie zastosowanie w medycynie. Między innymi pomaga w zapobieganiu nowotworom, gdyż bardzo dobrze wspomaga nasz układ immunologiczny. Jak dowodzi literatura Yerba mate zwiększa poziom dobrego cholesterolu oraz pomaga w bitwie z otyłością. Użytkownicy twierdzą, że dzięki regularnemu przyjmowaniu tego specyfiku wzmoże się nasze uczucie sytości. Oczywiście nie można pominąć właściwości przeciwcukrzycowych oraz przeciwzapalnych, gdyż Yerba mate polecana jest osobom z cukrzycą i różnego rodzaju bólami.

Jak podają najnowsze źródła informacji z 2019 roku – ziele w tykwie oczyszcza krew z toksyn oraz działa przeciwgrzybicznie i pozwala nam uniknąć wszelkiego rodzaju pasożytów próbujących dostać się do naszego ciała. Mocne kości i zęby wraz z dobrą kondycją skóry i włosów daje nam naprawdę szerokie zastosowanie tego preparatu w medycynie. Nie można pominąć też, że Yerba mate pobudza organizm do działania oraz odtwarza ścianki jelitowe w naszym organizmie, które są niezwykle ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka.

Rodzaje

Rodzajów Yerby jest wiele. W zależności od kontynentu, państwa czy kraju – spożywa się inny rodzaj. Przykładowo w Argentynie bardzo popularna jest łagodny produkt ze sproszkowanych liści i pędów, natomiast w Brazylii dominuje świeży smak suszu. Oczywiście nie można pominąć też Yerby suszonej bez dymu oraz tej – zrobionej w stu procentach z naturalnych składników, czyli BIO. Tak na dobrą sprawę, z Yerbą jest tak samo jak z przekonaniami, tradycjami i wiarami – multum. Twój wybór zależy od wielu czynników.

To, czy zdecydujesz się na sięgnięcie po plantacje, na których nie wykorzystuje się szkodliwych substancji, czy zaryzykujesz i będziesz spożywał klasyczny specyfik zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.  Reasumując, produkt ten na pewno nie jest trujący oraz nie ma substancji, które są szkodliwe dla zdrowia, natomiast są rodzaje, które pomogą bardziej. Eksperci zalecają, by próbować różnych smaków i bacznie obserwować, jak wpływają one na nasze organizmy, gdyż w życiu warto wszystko testować i próbować różnych kuchni – tak samo z Yerba mate.

Dawkowanie

Dawkowanie tego innowacyjnego specyfiku jest różne, natomiast klasyczne dawki dla osób, które są w starszym wieku, to od 5 do 8 łyżek stołowych. Zalecane jest stosowanie od 2 do 4 razy dziennie przez stosunkowo długi okres, by odczuć miarodajne efekty. Sprawa ma się nieco inaczej u młodych osób, gdyż ich tolerancja na składniki zawarte w tym preparacie jest znacznie niższa, więc od 2 do 5 łyżek stołowych stosowane każdego dnia 1 do 3 razy.

Musimy wziąć pod uwagę fakt, że tak jak na wszystko – nasza tolerancja wzrasta wraz z dawkami. Zalecane jest zaczynanie od najmniejszych zalecanych dawek, stopniowo zwiększając co kilkanaście dni, by poczuć miarodajne efekty.

Warto wiedzieć

Yerba mate jest tak naprawdę dla każdego. Niezależnie od chorób naszego układu naczyniowego, możemy im zapobiec dzięki temu preparatowi, natomiast najlepszym rozwiązaniem przy chorobach przewlekłych jest skonsultowanie się z lekarzem. Preparat z ziela i tykwy zawiera kofeinę, więc osoby, które mają nadwrażliwość na ten składnik powinny dokładnie dowiedzieć się od specjalisty w jakich dawkach mają przyjmować specyfik, by nie spowodować uszczerbku na swoim zdrowiu.

Eksperci zalecają przyjmować ten produkt od 18 roku życia, by uniknąć niepożądanych skutków ze względu na nadwrażliwość na różnego rodzaju składniki tam się znajdujące, lecz nie wyklucza stosowania w młodym wieku. Literatura natomiast udowodniła, że Yerba mate ma o wiele więcej zalet, niż wad, a jeśli takie ma to nie są one szczególnie groźne, jeśli nie mamy chorób przewlekłych.

Materiał ekspercki

Top