Zagłębie nie tylko Miedziowe. Srebrny jubileusz polskiego złota i srebra z KGHM

Wydział Metali Szlachetnych, należący do Huty Miedzi Głogów obchodzi we wrześniu 25-lecie swego istnienia. To prawdziwy skarbiec KGHM. Najwięcej emocji wzbudza oczywiście oddział złota, ale to produkcja srebra stawia KGHM wśród niekwestionowanych liderów branży.

Reklama

– Niewiele osób wie, że na Dolnym Śląsku produkujemy rocznie kilka ton złota, a od wielu lat jesteśmy w światowej czołówce producentów srebra. Wydział Metali Szlachetnych to świetni fachowcy z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, dlatego KGHM ma ambicje utrzymać pozycję w światowej czołówce producentów metali szlachetnych – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zagłębie Metali Szlachetnych

Za produkcję złota i srebra w KGHM odpowiada działający od ćwierć wieku Wydział Metali Szlachetnych zatrudniający aktualnie 80 pracowników. W wydziale odzyskiwane są obecne w rudzie miedzi srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy i selen techniczny.

Dwa pierwsze metale szlachetne są powszechnie znane. Koncentrat platynowo-palladowy to pozostałość po procesie odzyskiwania złota. Platyna i pallad wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, chemicznej i elektronicznej. Selen techniczny to z kolei metal stosowany w fotokomórkach i kserokopiarkach. Używa się go również w przemyśle szklarskim, paszowym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest pozyskiwany jako produkt uboczny rafinacji rud miedzi i siarki.

99,99 proc. czystości

Bez wątpienia najbardziej na wyobraźnię działa oddział złota. Prowadzi się na nim kilka etapów produkcji, których efektem końcowym jest gotowy wyrób. Wszystkie te etapy są prowadzone metodami hydrometalurgicznymi, poza ostatnim – przetopem. To już jest pirometalurgia.

W procesie uzyskuje się metal o niezwykle wysokim poziomie czystości, który następnie jest sprzedawany w postaci różnej wielkości sztabek – od 0,5 kg do 12,5 kg.

Jak dokładnie wygląda proces pozyskiwania złota i srebra?

– Znajdują się one w tak zwanym „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Celem hutników jest uzyskanie „czterech dziewiątek”, czyli srebra oraz złota zawierających 99,99% kruszcu – tłumaczy Tomasz Walkowiak, kierownik Wydziału Metali Szlachetnych.

Lider srebrnego rynku

Srebro zarejestrowane pod marką KGHM HG odznacza się również bardzo wysoką czystością. Posiada certyfikaty Good Delivery, wystawione przez London Bullion Market Association, a także certyfikat rejestracji na Giełdzie Handlowej NYMEX w Nowym Jorku. Produkcję tego cennego metalu rejestruje się na stabilnym poziomie – ok. 1200 ton rocznie. Według notowań Word Silver Survey produkcja srebra KGHM Polska Miedź S.A. pozwoliła zająć trzykrotnie pierwsze miejsce w rankingu największych producentów na świecie (w latach 2011, 2012, 2014). W 2017 roku wyprodukowano 1218 ton srebra, co dało drugie miejsce.

Srebro w formie wlewków (tzw. gąsek) trafia głównie do banków. W 2017 r. ok. 97% sprzedaży srebra przeznaczono na eksport.

W przypadku złota najmniejsze sztabki nabywane są przez producentów biżuterii, a większe, o masie 12,5 kg, stanowią zabezpieczenie kapitału dla banków. Złota w HM Głogów produkuje się coraz więcej – rekordowe lata to 2016 r. – 3540,150 kg, a później 2017 r. – 3649,049 kg.

2 thoughts on “Zagłębie nie tylko Miedziowe. Srebrny jubileusz polskiego złota i srebra z KGHM

  1. A zaczynało się na początku lat 80-tych .., Kucha (AGH) w łupku smolistym na Polkowicach zachodnich znalazł pierwsze złoto .. a moja pierwsza wytopiona na ZG Konrad platyna – to był rok 1984 .., chociaż wcześniej ze szlamów pod drugiej rafinacji srebra IMN opracował metodę odzysków Au, Pt, Pd – w Trzebini otrzymywano ok. 300kg tych metali rocznie. Mój pierwszy patent (1984) to mozliwość odzysku do 5 ton złota i PGM (w tym iryd, rod, inne platynowce). Ale KGHM nie chciał.Wytopiłem pierwszy iryd pod nadzorem IMN w HM Głogów w 1985 .., Lata 90-te, powstał Wydział Metali Szlachetnych, jednak więcej jak 1000 kg/rocznie nie odzyskano. Irydu do dzisiaj się nie produkuje. Pod złożem Głogów II jest „soczewka”, duży obszar złotonośny …., pierwsze analizy rdzeni (rok 1985, Przedsiębiorstwo Geologiczne) pokazały złoto do 30-50ppm, i wyżej …., Stare czasy .., dzisiaj to już historia (Banaś, Charewicz, Piestrzyński, Speczik, Kijewski, Flak, Stec, Czajowski, Paździora …., jacy wtedy byliśmy młodzi …..

Comments are closed.

Top