ZOO Lubin – Co planuje w tym roku? – prace budowlane i remontowe + nowe rośliny

W przyrodzie wiosna w pełni! W lubińskim zoo urodziły się już kozy karłowate (4 młode – 2 capki i 2 kozy) i kozy sandomierskie (po raz pierwszy w Lubinie; 3 młode kózki), czekamy na narodziny owiec olkuskich (w najbliższym czasie) i świń maskowych (czerwiec), a wiele ptaków zamieszkujących woliery siedzi już w gniazdach wysiadując jajka, na przykład bociany białe, łabędź niemy (na parkowym stawie) czy gęgawy.

 

Reklama

Do wolier powróciły wszystkie ptaki, które spędzały zimę w budynku na zapleczu hodowlanym. Szczególnie zachęcamy do oglądania znajdującej się w lubińskim zoo największej pośród polskich ogrodów zoologicznych kolekcji bażantów, a wśród nich m.in. jedyna w kraju para bażantów miedzianych.

My tymczasem zajęliśmy się wiosennymi porządkami. Każdego dnia zmieniają się parkowe rabaty, na których kwitnie coraz więcej kolorowych kwiatów, uzupełniane są nasadzenia bylin.

W ostatnim czasie pojawiło się także kilka zupełnie nowych, ciekawych odmian drzew i krzewów.
Są nimi:

– irga rozesłana / Cotoneaster radicans ‘Eicholz’,

– pigwowiec / Chaenomeles superba ‘Crimson and Gold’,

– lilak pospolity / Syringa vulgaris,

– laurowiśnia / Prunus laurocerasus ‘Etna’ / Prunus laurocerasus ‘Anbri’,

– tamaryszek / Tamarix tetrandra,

– ambrowiec balsamiczny / Liquidambar styraciflua,

– oczar / Hamamelis intermedia ‘Arnold Promise’,

– rokitnik zwyczajny / Hippophae rhamnoides,

– porzeczka krwista / Ribes sanguineum,

– pęcherznica / Physocarpus opulifolius ‘Luteus’,

– różanecznik / Rhododendron ‘Percy Wiseman’ / Rhododendron ‘Madame Masson’ / Rhododendron ‘Nova Zembla’,

– miłorząb dwuklapowy / Gingko biloba,

– złotokap zwyczajny / Laburnum anagyroides,

– pięciornik gęsi / Potentilla anserina,

– grab pospolity w odmianie kolumnowej.

Planujemy jeszcze posadzenie tulipanowca oraz grabu czerwonego. Wszystkim roślinom towarzyszyć będą etykiety gatunkowe, których montaż rozpoczęliśmy w Parku Wrocławskim już w ubiegłym roku. Kolejne rośliny, zarówno drzewa, jak i krzewy, byliny i rośliny cebulowe, posadzone zostaną jesienią. Nasadzenia mają na celu wzbogacenie szaty roślinnej parku, aby już w przyszłym roku utworzyć botaniczny szlak zwiedzania uzupełniony folderem – dla zainteresowanych roślinami.

Zakończyliśmy także zaplanowane na 2019 r. cięcia pielęgnacyjne drzew. Tym razem uporządkowane zostały drzewa znajdujące się wzdłuż szlaków pieszych (tu przypomnijmy, że cięcia sanitarne wykonane w latach ubiegłych dotyczyły drzew znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wolier. Te prace uważamy za niezbędne dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt, dlatego będą realizowane w miarę potrzeb corocznie.
 

W parku trwają również prace remontowe i drobne prace budowlane. W tym roku wykonaliśmy już remont schodów w głównym ciągu pieszym parku (usytuowane na drodze pomiędzy bramą MPWiK a bramą Tesco), remont kilku zapadniętych wcześniej chodników czy placu przy fontannie, wzmocniona została podstawa wzniesienia (pozostałość tzw. „świątyni dumania”) i zabezpieczona przed spływaniem na chodnik podczas ulewnych deszczy. Remonty pozostałych ścieżek wymagających poprawek odbędą się w dalszej części roku.

Przy otwartej w zeszłym roku strefie tematycznej „Epoka lodowcowa” powstały schody terenowe, które powinny uchronić pobliskie nasadzenia przed zadeptywaniem (w tym miejscu nasadzenia również zostaną uzupełnione). Aktualnie trwają prace przy budowie chodnika przy dużym wybiegu z górką dla zwierząt kopytnych, który ułatwi zwiedzającym bezpośredni dostęp do ogrodzenia wybiegu. Gdy ustabilizują się wyższe temperatury kontynuować będziemy prace przy czyszczeniu i impregnacji dachów budynków inwentarskich.

Po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków wykonane zostanie mycie i impregnacja wszystkich drewnianych budynków zapleczowych przy wolierach, w niektórych zrealizujemy również niezbędne prace remontowe. W następnym etapie na wszystkich zamontowane zostaną rynny oraz wykonany niezbędny drenaż wolier.

 

Kolejnym ważnym zadaniem, jakie planujemy do realizacji po zakończeniu sezonu lęgowego jest remont wolier ptaków drapieżnych (bieliki, orły stepowe i sowy), obejmujący niezbędne wymiany elementów drewnianych oraz ich modernizacja obejmująca montaż częściowego zadaszenia oraz platform lęgowych.

 

W międzyczasie realizujemy oczywiście wszystkie naprawy bieżące i cykliczne konserwacje, więc zajęć nie brakuje. Działamy z wielkim zaangażowaniem, którego sporą część czerpiemy z obserwowania Państwa uśmiechów i zadowolenia widocznego podczas spacerów po lubińskim zoo. Dbajmy wspólnie o to zielone serce naszego miasta!
 
Zachęcamy także to korzystania z oferty edukacyjnej i rekreacyjnej. Najświeższe informacje o nadchodzących wydarzeniach znajdą Państwo na stronie: https://www.facebook.com/ParkLubin/
źródło: CEP
Top