ZUS dla osób z niepełnosprawnościami

Udostępnij

Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu.

Reklama

I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami naszych instytucji partnerskich – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To jest akcja ogólnopolska, więc na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce, będą organizowane wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami po to żeby osoby niepełnosprawne, ich bliscy oraz opiekunowie mogli uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami – dodaje Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, w ramach organizowanych na terenie placówek ZUS dni będzie można skorzystać z pomocy ekspertów Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia, a eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.

Dostępni też będą przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz działających na ich rzecz.

LEGNICKI ZUS zaprasza:

5, 12 i 19 września w godzinach 9.00 – 12.00  w ramach „Dnia Osób z Niepełnosprawnością” odbędą się trzy poniedziałkowe dyżury telefoniczne.

Eksperci z Oddziału ZUS w Legnicy będą odpowiadać na pytania dotyczące tego „Jak wyjechać do sanatorium z ZUS”. Zapraszamy do telefonowania do pracowników Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji – nr tel. 76 876 43 80.

12.09.2022 (w poniedziałek) w godzinach 14.00-16.00 w siedzibie Legnickiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie dla członków Stowarzyszenia „Nadzieja” w Legnicy. W programie: m.in. prelekcja na temat „Jak się porozumiewać między sobą, jak unikać konfliktów?” oraz prezentacja pasji podopiecznych stowarzyszenia. Na miejscu będą także porady indywidualne ekspertów ZUS. Partnerzy wydarzenia to: pedagog i mediator, dr nauk humanistycznych Maria Zajączkowska, Stowarzyszenie „Nadzieja” w Legnicy oraz Legnicka Biblioteka Publiczna.

14.09.2022 (w środę) w godzinach 10.00-12.00 w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Andrzeja Krakowskiego w Legnicy odbędzie się spotkanie z uczestnikami tego warsztatu. W programie: m.in. prelekcja na temat „Jak się porozumiewać między sobą, jak unikać konfliktów?” oraz prezentacja pasji i form zarobkowania podopiecznych warsztatu. Na miejscu będą także porady indywidualne ekspertów ZUS. Partnerzy spotkania to: pedagog i mediator, dr nauk humanistycznych Maria Zajączkowska oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Andrzeja Krakowskiego w Legnicy.

Wśród wrześniowych wydarzeń dla środowiska osób niepełnosprawnych, które w naszym regionie organizuje legnicki Oddział ZUS, znaleźć można również takie:

  • w Inspektoracie ZUS w Jaworze – zaplanowane wizyty edukacyjne kilku grup podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworze;
  • w Głogowie – zaplanowane spotkanie ekspertów ZUS z osobami niepełnosprawnymi oraz członkami ich rodzin w siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogowie;
  • w Sali Obsługi Klientów w Inspektoracie ZUS w Głogowie – przygotowywaną wystawę prac plastycznych głogowskiego stowarzyszenia dla osób niepełnosprawnych.

W ramach całej inicjatywy dla środowiska osób z różnymi dysfunkcjami duża część kadry Oddziału ZUS w Legnicy przejdzie również szkolenie dot. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”.

Jak mówi Emilia Nowakowska, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji w Oddziale ZUS w Legnicy i organizatorka warsztatów – Takie specjalistyczne szkolenie w placówkach legnickiego Oddziału ZUS poprowadzi Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Bolesławca. W programie: test białej laski, tj. wczucie się w rolę osoby niewidomej, ćwiczenia z użycia wózków inwalidzkich na przeszkodach architektonicznych oraz pogadanka o zachowaniu osób sprawnych wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Na takim szkoleniu popracujemy nad wzmocnieniem wrażliwości naszych pracowników. To już kolejne takie warsztaty, warto je jednak zwyczajnie powtarzać.

Ze szkolenia skorzysta 80 pracowników legnickiego Oddziału ZUS, głównie ta część kadry, która na co dzień, w sposób bezpośredni, obsługuje klientów.

Partnerami Dnia Osób z Niepełnosprawnością, które organizuje ZUS w całej Polsce, są: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja.

Harmonogram wydarzeń organizowanych w różnych miastach naszego regionu znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.

Zachęcamy również do lektury tegorocznego wydania „Informatora dla osób
z niepełnosprawnościami 2022”,
który przygotowaliśmy wspólnie z PFRON.

Top