ZUS ostrzega: Nie daj się nabrać – sprawdź konto zanim zrobisz przelew

Udostępnij

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi listami z numerami kont rozsyłanymi do klientów. Do ZUS niekiedy docierają sygnały o różnych sposobach wyłudzania danych i pieniędzy, dlatego apelujemy o szczególną uwagę i informację gdyby w skrzynkach pocztowych płatników składek pojawiły się fałszywe przesyłki z numerami kont bankowych.

Fałszerze mogą wykorzystać moment wysyłania przez ZUS poleconych listów zawierających numer bankowy nowego rachunku, na który od 1 stycznia należy wpłacać składki. Fałszywe listy mogą zawierać np. logotyp zbliżony do logotypu ZUS.

Reklama

Nawet gdy nie mamy wątpliwości co do autentyczności listu warto sprawdzić numer swojego nowego rachunku bankowego w wyszukiwarce NRS (numer rachunku składkowego), która działa na stronie https://www.eskladka.pl/ – zachęca Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy na Dolnym Śląsku.

To bardzo proste wystarczy tylko wpisać dane identyfikacyjne, z jakimi płatnik zgłosił się do ZUS (np. NIP, REGON lub PESEL). Gdy przedsiębiorca je poda, wyświetli się jego NRS. Taką informację może wydrukować oraz zapisać do pliku PDF.

Trwa to zaledwie chwilę a pozwala upewnić się, że składki odprowadzimy na prawidłowe a nie fałszywe konto – przekonuje rzeczniczka

Listy z ZUS wysyłane są od 1 października. Każdy dolnośląski przedsiębiorca powinien dostać przesyłkę do końca roku. Od 1 stycznia 2018 r. dotychczasowe rachunki dla wpłat składek zostaną zamknięte, a każdy przedsiębiorca będzie je przekazywać na swój numer rachunku składkowego (NRS). Po tym numerze będziemy identyfikować wpłatę. Dlatego tak ważne jest, aby na przelewie podać prawidłowy NRS. Z wyszukiwarki mogą także korzystać biura rachunkowe, pełnomocnicy lub osoby trzecie, które opłacają należności za płatnika składek.

*****

Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał indywidualnego numeru konta bankowego – w styczniu nie zapłaci składek ZUS. Dotychczasowe konta w styczniu będą już zamknięte. W zamian – dostanie jeden numer bankowy, którego ostatnie cyfry to numer NIP firmy. Jednym przelewem zapłaci wszystkie składki od razu.  Płatnik zrobi tylko jeden przelew a ZUS podzieli wpłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Trzeba jednak wiedzieć, że wpłaty będą trafiały na najstarsze zadłużenie, a więc płatnik nie będzie mógł opłacić tylko bieżących składek, bez uregulowania zaległości, np., aby korzystać ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych. Wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Jeśli płatnik ma długi składkowe, winien skorzystać z układu ratalnego. Z pomocy doradcy ds. ulg można skorzystać codziennie w godzinach otwarcia placówek ZUS. Doradca pomoże w zgromadzeniu, przygotowaniu i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie należności na raty.

Należności spłacane w ramach układu ratalnego będą wpłacane na numer rachunku składkowego – ten sam, na który będą opłacane bieżące składki.

Więcej informacji: https://www.eskladka.pl/

Top