Festiwal Rękodzieła Krainy Łęgów Odrzańskich

Udostępnij

Cuprum Arena i Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich zaprasza na Festiwal Rękodzieła Krainy Łęgów Odrzańskich, który odbędzie się 19-20 listopada w Cuprum Arena.

Ten weekend będzie wspaniałą okazją do zapoznania się z rękodziełem i produktami lokalnymi Krainy Łęgów Odrzańskich. Ręcznie robione ozdoby i zabawki wprost od ich twórców, zdrowe, naturalne soki i przetwory z Lutyni, aromatyczne oleje wyciskane na zimno z Malczyc, miody z zaufanych pasiek z Lubiąża i Godzięcina, słynne przetwory ze Ścinawy to tylko część oferty, którą przygotowali organizatorzy. Czas uprzyjemnią warsztaty rękodzielnicze dla całych rodzin, prezentacje, gry i zabawy edukacyjne dla dzieci .

Reklama

Kraina Łęgów Odrzańskich to malowniczo położony obszar wzdłuż rzeki Odry. Mało znana Dolnoślązakom mozaika lasów, łąk starorzeczy po obu stronach Odry stanowi łakomy kąsek dla poszukiwaczy przygód. W tej krainie działają również ludzie z pasją, którzy tworzą dla przyjemności. Ich wyroby można poznać na jarmarkach, festynach, świętach lokalnych czy dużych imprezach okolicznościowych. Są nie tylko piękne, ale i użytkowe. W czasie Festiwalu Rękodzieła  będzie można zaopatrzyć swój dom w praktyczne obrusy, poduchy, bombki świąteczne, kwiaty, obrazy, ceramikę i wiele innych praktycznych rzeczy.

-Mieszkańcy Ameryki  i Europy powoli zaczynają zwracać uwagę na zdrowe jedzenie. W ramach wielu inicjatyw oddolnych takich jak np. slow food, czy AMAP (chłopska organizacja sprzedaży bezpośredniej) organizują się ludzie, aby dostać zdrowy i pewny produkt.  Łęgi starają się naśladować te wzorce organizując festiwal w Cuprum Arena z pewnymi twórcami Krainy Łęgów Odrzańskich – mówi Rafał Plezia – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich.

Łęgi skupiają również producentów dobrego jedzenia. Nie mogą to być produkty byle jakie. Nie każdy producent miodu może używać marki Krainy Łęgów Odrzańskich, miody muszą być pewne!!! I takie miody będą dostępne w trakcie festiwalu. To samo dotyczy  innych produktów takich jak soki jabłkowe z gminy Miękinia, czy przetwory warzywne z lokalnej przetwórni w Ścinawie. Ogórki konserwowe są znane od kilku dziesięcioleci, dlatego na targach poznańskich otrzymują nagrody. Ścinawa słynie również z żółtych patisonów, które wprowadziła jako pierwsza na rynek polski. Absolutnym hitem jest smak oleju zapamiętany z dzieciństwa. Ten smak jest już w zasięgu ręki … tłoczy go na zimno Oleania z ziaren lnu, rzepaku, słonecznika, ostropestu i kokosa. Mamy również specjalną ofertę dla koneserów win. Winnica Jaworek produkuje u siebie wina Chatone, Moska i Rosé. Są to prawdziwe rarytasy na rynku europejskim. Jedno jest pewne, odrzańscy producenci „tworzą” jedzenie dla zdrowia.

– Obecne społeczeństwo  jest  skażone chemią i innymi niepotrzebnymi składnikami powodującymi choroby i otyłość . Musimy  więc  szukać produktów, które zabezpieczą nas przed tym, a to są produkty bez specjalnych dodatków w minimalnym stopniu przetworzone. W naszej grupie staramy się skupiać producentów rzetelnej żywności – mówi Anna Szlączka – Owoce Lutyni, sadownik z Lutyni, producent naturalnych soków i przetworów z Krainy Łęgów Odrzańskich.

Nieszablonowe są również usługi odrzańskie. Od wiosny do jesieni będzie można wypływać rejsami Odrzańskimi Łęgową Damą. Duża łódź motorowa zabierze ze sobą 11 osób na wyprawę przyrodniczą, turystyczną, czy urodzinową. Pływanie po Odrze jest niezwykle ważne ponieważ do tej pory mało kto miał okazję korzystać z takiej przyjemności, również kajakiem. Dlatego też jest specjalna oferta dla grup kajakarzy. Takie wodniackie atrakcje są w zasięgu ręki, bowiem z Lubina do portu w Ścinawie jest zaledwie 18 min drogi.

– Odra stała się przyjazną rzeką dla turystów, którą można poznać na rowerze, kajaku czy statku „Łęgowa Dama”. Grupy turystów chętnie zamawiają spływy kajakowe, czy rejsy Odrą.  Lasy, łąki i starorzecza zachęcają do obcowania z przyrodą i niepowtarzalnymi krajobrazami nie tylko artystów ale i dla osób poszukujących spokoju w zwariowanym pędzącym  świecie – Rafał Plezia – Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich.

– W 2016 roku widzimy wyraźny wzrost zainteresowania spływami po Odrze w stosunku do ubiegłych lat. Dolnoślązacy coraz chętniej korzystają z aktywnego wypoczynku na wodzie. Przewiduję , że po wykonaniu zaprojektowanych portów w Ścinawie, Chobieni i Brzegu Dolnym aktywność ta wzrośnie wielokrotnie – mówi Jarosław Paczkowski – MEANDER Spływy kajakowe Szlakiem Odry.

Wyjątkowe są również spotkania przyrodnicze z Fundacją EDUSILESIA. Grupa przygotowanych animatorów prowadzi zajęcia na wielu fragmentach łęgów odrzańskich z dziećmi, młodzieżą, grupami zorganizowanymi, osobami dorosłymi. Zajęcia te obfitują w moc atrakcji i powodują niezapomniane emocje. Dla amatorów przyrody Edusilesia organizuje specjalne spotkania terenowe związane z liczeniem i obserwacjami ptaków np. Noc sów czy łazikowaniem po dolinie Odry.

 – Przyrody nie da się nauczyć w czterech ścianach, dlatego najbardziej lubimy zajęcia edukacyjne w terenie. Stosujemy sprawdzone materiały edukacyjne doświadczonych organizacji ( nie tylko krajowych) jak i własne materiały wypracowane we współpracy z przyrodnikami i metodykami. Wszystkie zajęcia terenowe możemy połączyć z wizytami w atrakcjach turystycznych regionu lub w ekomuzeach. Chcemy łączyć edukację i zabawę wzbogacając nasze zajęcia warsztatami twórczymi – mówi Ewa Smutyło – Prezes Fundacji Edusilesia.

Festiwal Rękodzieło Krainy Łęgów Odrzańskich umożliwi bezpośrednie  spotkanie z producentami, wytwórcami i usługodawcami. W trakcie festiwalu zaprezentują oni swoje wyroby i propozycje.

plakat

Top