W drogę z mistrzem – KGHM wspiera szkolnictwo branżowe w regionie

Udostępnij

Blisko 120 pracowników KGHM oraz przedstawiciele 9. szkół patronackich miedziowej spółki wzięli udział w specjalnym szkoleniu „W drogę z Mistrzem” w Karpaczu. Uczestnicy wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi praktycznej nauki zawodu, uczestniczyli w wykładach uznanych specjalistów i podnosili swoje kompetencje. Była to już trzecia edycja warsztatów.

Wydarzenie wsparło Ministerstwo Edukacji i Nauki, a gościem specjalnym była wiceminister Marzena Machałek. Program wspiera również Związek Pracodawców Polska Miedź. W Karpaczu był m.in. Piotr Karwan, wiceprezes zarządu ZPPM.

Reklama

KGHM od blisko pięciu lat realizuje w Zagłębiu Miedziowym program „Kompetentni w branży”, który skierowany jest przede wszystkim do uczniów kształcących się w zawodach istotnych z perspektywy miedziowej spółki. Założeniem projektu jest podniesienia jakości kształcenia, dlatego oprócz dofinansowania szkół, wyposażenia klas czy warsztatów, uczniowie mogą konkurować ze sobą w programie stypendialnym oraz brać udział w różnych eventach i wycieczkach.

Ważnym elementem programu są wizyty w oddziałach miedziowej spółki i zajęcia z instruktorami praktycznej nauki zawodu. To głównie dla nich po raz trzeci zorganizowane zostało szkolenie „W drogę z Mistrzem”.

Wspólnie z instruktorami w dyskusjach i warsztatach wzięli udział również oddziałowi koordynatorzy praktyk, dyrektorzy szkół objętych patronatem oraz nauczyciele praktycznej nauki zawodu, którzy na co dzień, w murach szkolnych, przybliżają uczniom praktyczne aspekty zawodu, niejednokrotnie korzystając ze sprzętu i pomocy naukowych zakupionych właśnie przez KGHM.

– Takie wydarzenia jak te, które KGHM organizuje dla swoich Instruktorów i przedstawicieli Szkół Patronackich są niezwykle ważne, ponieważ wspierają rozwój szkolnictwa branżowego. Dlatego cieszę się, że mogę być tu ponownie. Wrócić do znajomych miejsc i twarzy, bo byłam tutaj podczas poprzednich edycji – powiedziała podczas spotkania w Karpaczu Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji i Nauki. Dodała, że „kształcenie zawodowe cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. W najbliższym czasie powstaną też Branżowe Centra Umiejętności, w tym jedno w Lubinie, które jeszcze mocniej będą wspierać takie projekty jak „Kompetentni w Branży”. Stąd też, trzymam mocno kciuki za kolejnych mistrzów i absolwentów programu, którzy w przyszłości będą stanowić o sile KGHM”.

Efektem dwóch poprzednich warsztatów było m.in wypracowanie wspólnych programów praktyk oddziałów KGHM oraz koncepcja dziennika praktyk online, który ma zdigitalizować obieg dokumentów na praktykach grupowych, ułatwiając tym samym pracę instruktorom i naukę uczniom.

– Zdajemy sobie sprawę, że instruktorzy do bardzo ważna grupa w naszej organizacji. Aktualnie takich osób z odpowiednimi uprawnieniami pedagogicznymi mamy ponad stu – mówi Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM. – To oni spotykają się z uczniami w pierwszej kolejności, i to od ich entuzjazmu i podejścia w dużej mierze zależy, jak uczeń zapamięta KGHM i czy będzie chciał do nas wrócić. Dlatego właśnie musimy o nich odpowiednio zadbać i wsłuchać się w ich potrzeby – dodał Marek Makuch.

Program „Kompetentni w branży” skupia aktualnie 9 szkół z Zagłębia Miedziowego, zapewniając naukę w klasach patronackich ponad 2 tysiącom uczniów w roku szkolnym 2023/2024. To właśnie oni w pierwszej kolejności mogą liczyć na odbywanie praktyk w oddziałach KGHM, gdzie mają możliwość sprawdzenia swojej szkolnej wiedzy w rzeczywistym środowisku pracy.

Top